? ۱۲ نکته طلایی برای تازه نگه داشتن مواد غذایی :: مجلۀ پربازدیدترین‌ها
۲۰ام فروردین ۱۳۹۷ بلاگی

در ادامه روش‌های عالی برای نگهداری ۱۲ مواد غذایی مختلف برای شما آورده شده است.


۱- تازه نگه داشتن نان

عکس تازه نگه داشتن نان

 

برای نگهداری نان نباید آن را به قطعات کوچک برش دهید بلکه باید هر قطعه نان را تنها به دو نیمه تقسیم کنید. با این کار به میزان کافی اکسیژن به داخل نان می‌رسد و مانع کپک زدن نان می‌شود و هم چنین به دلیل کم بودن تعداد برش‌ها نان خشک نمی‌شود. جهت تازه نگه داشتن مواد غذایی مثل نان باید برش‌های آن را درون یک کیسه یا جعبه مخصوص نان نگه داری کنید.


۲- تازه نگه داشتن خاویار

عکس تازه نگه داشتن خاویار

اگر خاویار را در یک ظرف باز نگه دارید، یک روز پس از باز کردن، خراب می‌شود. برای تازه نگه داشتن خاویار به مدت یک هفته یا بیشتر، آن را در یک ظرف شیشه‌ای قرار دهید که از قبل با آب جوش شسته شده است. سپس چند قطره روغن بدون بو و چند قطره لیمو را به آن اضافه کنید.
خاویار‌های مختلف را یک جا نگه داری نکنید و هر نوع خاویار را درون یک ظرف شیشه‌ای مخصوص بریزید. زیر درپوش ظرف شیشه‌ای یک کاغذ روغنی قرار دهید و سپس آن را در سردترین جای یخچال بگذارید.


۳- تازه نگه داشتن مواد غذایی مثل خامه و ماست

عکس تازه نگه داشتن خامه و ماست

این محصولات معمولا در ظرف‌های پلاستیکی با درپوش فویلی نازکی نگه داری می‌شوند که به راحتی باز می‌شود. برای نگهداری خامه و ماست به مدت طولانی، یک فویل آلومینیومی معمولی را برش دهید و روی ظرف خامه یا ماست قرار دهید. ماست و خامه باید دور از محصولات بو دار مثل پیاز، سیر و مرکبات نگه داری شوند، زیرا ممکن است بوی این محصولات را جذب کنند.


۴- نگهداری پنیر محلی در یخچال

عکس تازه نگه داشتن پنیر محلی

این نوع پنیر معمولا عمر طولانی ندارد و زود کهنه می‌شود. اما اگر این پنیر را درون یک ظرف شیشه‌ای قرار داده و یک حبه قند روی آن بگذارید، سپس در ظرف را ببندید، پنیر محلی تازه می‌ماند و مدت زمان بیشتری عمر می‌کند.


۵- روش تازه نگه داشتن جعفری

عکس تازه نگه داشتن جعفری

جهت تازه نگه داشتن جعفری برای مدت زمان طولانی، می‌توانید از یک روش غیر معمول استفاده کنید. جعفری را خرد کرده و آن را درون یک ظرف مخصوص فریز بریزید، سپس روی آن آب ریخته و درون فریزر قرار دهید و زمانی که نیاز به جعفری داشتید یک قطعه از آن را از فریزر خارج کرده و درون قابمله روی گاز بریزید.


۶- روش تازه نگه داشتن لیمو

عکس تازه نگه داشتن لیمو

برای تازه نگه داشتن لیمو آن‌ها را درون یخچال بگذارید، هر لیمو را درون یک قطعه کاغذ بپیچید تا رطوبت آن جذب شده و کپک نزند.
برای تازه نگه داشتن لیمو برش خورده ، روی یک نعلبکی مقداری نمک یا شکر بریزید سپس لیمو را روی نعلبکی قرار دهید و روی آن را با یک لیوان شیشه‌ای بپوشانید و درون کیسه پلاستیکی بگذارید.


۷- روش نگهداری هویج

عکس تازه نگه داشتن هویج

برای اطمینان از اینکه هویج‌ها تازه، خوشمزه و ترد می‌مانند و خراب نمی‌شوند، قسمت بالای هویج را ببرید و سپس هویج‌ها را خوب بشویید و داخل یک دستمال مرطوب قرار دهید و آن را درون یخچال بگذارید.
روش دیگر برای تازه نگه داشتن مواد غذایی مثل هویج این است که درون یک ظرف آب بریزید و هویج‌ها را داخل آب قرار دهید. اگر احساس کردید رنگ آب بعد از مدتی تغییر کرد آب ظرف را عوض کنید.


۹- نگهداری فلفل قرمز یا فلفل چیلی

عکس تازه نگه داشتن فلفل قرمز

اگر می‌خواهید فلفل قرمز را برای مدت طولانی نگه دارید باید فلفل قرمز‌هایی را انتخاب کنید که غلاف آن‌ها درخشان و براق بوده و لکه و خرابی روی آن نباشد. با قرار دادن فلفل قرمز درون ظرف پلاستیکی در یخچال، تا دو هفته تازه می‌ماند و می‌توانید از فلفل استفاده کنید.

همچنین برای استفاده طولانی‌تر می‌توانید فلفل‌ها را خشک کنید، فلفل خشک تمامی خواص خود را حفظ می‌کند. برای خشک کردن فلفل چیلی، باید آن را نخ کرده و آویزان کنید. با سوزن و نخ فلفل را سوراخ کنید و جوری روی نخ تنظیم کنید که به فلفل کناری خود نچسبد.


۹- روش نگهداری انواع قارچ

عکس تازه نگه داشتن قارچ

برای تازه نگه دارشتن قارچ ابتدا تاریخ انقضای روی بسته بندی را بخوانید سپس از بسته بندی خارج کرده و درون یک کیسه کاغذی بگذارید. اگر کیسه کاغذی نداشتید درون یک ظرف را با دستمال کاغذی بپوشانید سپس قارچ‌ها را درون ظرف بریزید و در انتها روی قارچ‌ها را با دستمال کاغذی به خوبی بپوشانید.


۱۰- روش تازه نگه داشتن پیاز

عکس تازه نگه داشتن پیاز

برای اینکه پیاز را به مدت حتی ۹ ماه به خوبی نگهداری کنید،می توانید از جوراب‌های زنانه استفاده کنید. هر پیاز را درون جوراب بگذارید و گره بزنید سپس ریسه پیاز را آویزان کنید.


۱۱- روش تازه نگه داشتن موز

عکس تازه نگه داشتن موز

برای تازه نگه داشتن موز، قسمت فوقانی دسته موز را با یک سلفون یا پلاستیک شفاف بپوشانید؛ بنابراین می‌توانید آن‌ها را به مدت ۳ تا ۵ روز طولانی‌تر از معمول نگه دارید. همچنین به یاد داشته باشید که موز‌ها گاز اتیلن آزاد می‌کنند، بنابراین باید آن‌ها را از میوه‌های دیگر دور نگه دارید.


۱۲ – روش نگهداری پیازچه

عکس تازه نگه داشتن پیازچه

برای نگهداری پیازچه به مدت طولانی، بعد از اینکه آن‌ها را خوب شستید، خرد کنید و درون یک بطری پلاستیکی بریزید و در فریزر از آن نگهداری کنید. موقع پخت و پز هر چقدر پیازچه لازم دارید از بطری بردارید و باقی را مجددا درون فریزر بگذارید.

آیکون سایت از ستاره


مطالب پیشنهادی