۸ راه طبیعی برای تسکین پوست حساس • زیبایی
۲۱ام تیر ۱۳۹۷ بلاگی

۸ راه طبیعی برای تسکین پوست حساس

مطابق آکادمی پوست آمریکا، پوست حساس میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما پوست حساس دقیقاً چیست و چگونه می‌توان آن را بهتر کرد؟
در این مقاله راجع به پوست حساس و ۸ راه برای مقابله با آن بیشتر مطالعه می‌کنید.

۸ راه طبیعی برای تسکین پوست حساس | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

مطابق آکادمی‌پوست آمریکا، #پوست حساس میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما پوست حساس دقیقاً چیست و چگونه می‌توان آن را بهتر کرد؟
در این مقاله راجع به پوست حساس و ۸ راه برای مقابله با آن بیشتر مطالعه می‌کنید.

پوست حساس چیست؟

Leslie Baumann، متخصص پوست و مدیر مؤسسه‌ی تحقیقاتی #آرایشی و بهداشتی دانشگاه میامی، بیان دارد که چهار نوع پوست حساس وجود دارد:

 •  آکنه
 •  روزاسه
 •  سوخته و نیش زده شده
 •  درماتیت تماسی (آلرژیک و شامل اگزما)

آن به این معنی است که اگر شما از هر کدام از این موارد به صورت منظم و مداوم رنج می‌برید می‌تونید خود را واجد شرایط دارای پوست حساس بدانید.اگرچه هر کدام از این انواع علائم متفاوتی دارند، اما همه در یک مورد مشترک می‌باشند: التهاب

یک مشکل شایع

در سال ۲۰۱۱ مقاله‌ای منتشر شده در ژورنال بین‌المللی پوست از شیوع پوست حساس در آمریکا گزارش داد. محققان تقریباً هزار نفر را در مورد پوست‌شان مورد پرسش و پاسخ قرار دادند. نتایج نشان داد:

 •  نزدیک ۴۵٪ بیان داشتند که دارای پوستی حساس یا بسیار حساس می‌باشند.
 •  افراد دارای پوست حساس عمدتاً دارای خشک یا پوست مخلوط، اختلالات پوستی یا واکنش‌های پوستی به لوازم آرایشی و عوامل محیطی مختلف بودند.
 •  محققان نتیجه گرفتند که شیوع بالایی از پوست حساس در آمریکا وجود دارد.

چگونه می‌توان گفت که شما دارای پوستی حساس می‌باشید؟

علاوه بر شرایط فوق، علائم دیگری برای پوست حساس وجود دارد. در صورتی که یک مورد یا بیشتر از موارد زیر را به صورت منظم تجربه کنید، در مورد داشتن پوستی حساس از خود سوال نمایید:

 •  سوزش و سفت شدن. مخصوصاً پس از استفاده از محصولات آرایشی و مراقبت از پوست
 •  سرخی و خارش پس از قرار گرفتن در معرض لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات خانوادگی
 •  سرخی، خارش، آکنه و سایر واکنش‌ها پس از اصلاح
 •  سوزش، خارش یا سرخی پس از قرار گرفتن در معرض آب‌وهوای سرد یا بادی
 •  آکنه و سایر مشکلات پوستی در واکنش به استرس
 •  تحریک، خشکی، پوسته پوسته شدن و سرخی منظم پوست به دلایل نامشخص
 •  بیماری‌های پوستی مانند درماتیت، اگزما، روزاسه یا پسوریازیس

تجربه این نوع از نشانه‌ها می‌تواند نشان‌گر این باشد که شما دارای پوستی حساس می‌باشید. اما نگران نباشید، شما تنها نیستید! در مورد چگونگی استفاده از درمان‌های طبیعی برای داشتن احساس بهتر در پوست، در ادامه با ما باشید.

۸ راه طبیعی برای تسکین پوست حساس

چنان چه پوست شما خشک، مستعد تحریک و التهاب بوده یا از بیماری‌هایی پوستی مانند روزاسه، اگزما و یا درماتیت رنج می‌برد، گام‌هایی برای بهبود راحتی و ظاهر پوست وجود دارد:

 1. اجتناب از آب‌ داغ و گرم
  آب گرم چربی طبیعی پوست را از بین برده و خشکی آن را افزایش می‌دهد. همیشه از آب ولرم استفاده کنید.
 2. در آب غوطه‌ور نشوید!
  اگر مدت زمانی طولانی زیر دوش آب بمانید، دوباره چربی طبیعی پوست را از بین می‌برید. صورت را در آخر شسته و بلافاصله پس از حمام از تونر و مرطوب کننده استفاده نمایید.
 3. اجتناب از صابون
  بیشتر صابون‌ها خشک هستند. از شوینده‌های بدون صابون استفاده نمایید.
 4. محافظت
  آسیب‌ ناشی از خورشید دلیل شماره یک پیری پوست می‌باشد که می‌تواند التهاب و سرخی چوست را تشدید کند. با استفاده از کلاه، عینک آفتابی و یک کرم ضدآفتاب مناسب مثل زینک اکسید از پوست محافظت نمایید. در آب‌وهوای بسیار آفتابی از روسری و دستکش استفاده کنید.
 5. مراقب باشید
  پوست حساس نیاز به مراقبت دارد. از اسکراب‌ها، برس‌ها و لیف‌های خشن اجتناب کرده و پوست را با محصولا غیر محرک تمیز و درمان کنید.
 6. مراقب مواد شیمیایی باشید
  بروشورهای محصولات مراقبت از پوست و سایر محصولات مراقبت شخصی را مطالعه فرمایید و از مواد شیمیایی دور بوده و نسبت به محصولا شست‌وشوی لباس‌ها توجه داشته باشید. بسیاری از آن‌ها می‌توانند به دلیل سورفاکتانت پوست را تحریک نمایند.
 7. اجتناب از عطرها
  بیشتر عطرها پوست را تحریک کرده و با ایجاد و تشدید درماتیت و واکنش‌های آلرژیک پوستی ارتباط دارند.
 8. کاهش استفاده از محصولات پوستی
  به تعداد محصولاتی که هر روز بر روی پوست خود استفاده می‌کنید توجه کنید. در صورتی که تعداد آن‌ها بیش از ۴ عدد باشد، پیشنهاد می‌شود استفاده از آن را قطع نمایید. آیا می‌توانید برخی از روزها بدون آرایش باشید؟ می‌توانید از برنزر یا پرایمر اجتناب کنید؟ را‌ه‌هایی ساده برای کمک به محافظت از پوست.

 

پایگاه دکتر مجازی

بیشتر بخوانید:


مطالب پیشنهادی