چگونه از گم شدن کودکان اوتیسمی جلوگیری کنیم؟ ·
۱۵ام خرداد ۱۳۹۷ بلاگی

چگونه از گم شدن کودکان اوتیسمی جلوگیری کنیم؟

کودکان اوتیسمی و خانواده های آنها با چالش زیادی دست به گریبانند که یکی از سخت ترین این چالش ها “گم شدن کودک اوتیسمی” است. زیرا که با رشد کردن این کودکان، کنترل کردن آنها روز بروز سخت تر می شود و از طرفی این کودکان دوست دارند مانند سایر کودکان از خانه بیرون رفته و پرسه بزنند. ولی گم شدن یک کودک اوتیسمی خیلی خطرناک تر از گم شدن یک کودک معمولی است و براحتی ممکن است به یک تراژدی ختم شود.

پژوهش ها نشان داده کودکان اوتیسمی بطور معمول ۴ برابر کودکان عادی گم می شوند و این گم شدن استرس زیادی را به والدین آنها وارد می کند (والدین کودکان اوتیسمی خود را مقصر این بیماری می دانند). همچنین این کودکان بیشتر از خانه گم می شوند تا مدرسه. آمارها نشان داده در نیمی از موارد گم شدگی کودکان اوتیسمی، خطر جدی تصادف و در یک چهارم موارد، خطر غرق شدگی وجود داشته است.

این موارد نشان می دهد گم شدن کودکان اوتیسمی فوق العاده خطرناک است زیرا برخلاف کودکان دیگری که گم می شودند، این کودکان توانایی برقراری ارتباط (با پلیس یا سایر یابندگان) و محافظت از خود در برابر خطرات مسلم را ندارند. لذا راهکارهای جلوگیری از گم شدن کودکان اوتیسمی اهمیت زیادی دارند. تقریبا ۵۰ درصد والدین این کودکان برای یادگیری راهکارهای جلوگیری از گم شدن، به من مراجعه می کنند. این بود که مناسب دیدم در این مورد ۴ راهکاری که سالها تجربه کار کردن با کودکان اوتیسمی به من آموخته را با شما در میان بگذرم. بیایید آنها را با هم مرور کنیم:

۱-دیگران را از این موضوع آگاه کنید:

مهمترین کاری که والدین باید برای پیشگیری از گم شدن کودک اوتیسمی خود انجام دهند اینست که اطرافیان-همسایه ها، اعضای خانواده، مغازه های محل، پلیس محل و بطور کلی هر کسی که با کودک تعامل دارد- را از خطر گم شدن کودکشان آگاه کنند. از آنها بخواهید چنانچه فرزندتان را تنها جایی دیدند بلافاصله او را نگه دارند و بشما اطلاع دهند. خیلی از والدین از برچسب های دوختنی روی لباس این کودکان و یا الصاق جی پی اس به لباس این کودکان استفاده می کنند. چنانچه از برچسب های دوختنی استفاده می کنید، روی آنها نام کودک، آدرس منزل، شماره تلفن خود و نوع بیماری کودک را بنویسید. چنانچه از جی پی اس استفاده می کنید حتما آن را در جایی از لباس مخفی کنید که کودک یا افراد سودجو نتوانند آن را جدا کنند و از خطر خیس شدن نیز در امان باشد.

۲-درهای خروجی را بخوبی قفل کنید:

از آنجائیکه بیشتر کودکان از منزل گم می شوند حتما مطمئن شوید درها و سایر سوراخ سنبه ها بسته باشند. چنانچه جلوی منزلتان باغ دارید مطمئن شوید تمام دور باغ با فنس مسدود است. یک نکته مهم اینست که اگر در منزل تان استخر دارید حتما از پوششهای محافظ استخر استفاده کنید چون خطر غرق شدن در کودکان اوتیسمی فوق العاده بالاست.

۳- به کودکتان بیاموزید چنانچه گم شد چکار کند:

بیشتر کودکان اوتیسمی حرف نمی زنند (نه اینکه بلد نباشند، نمی خواهند زیرا اساسا اوتیسم یعنی در خود ماندگی) اما بعضی از خانواده ها با تمرین زیاد به کودکان خود آموخته اند تا بعضی اطلاعات اساسی را بزبان بیاورند. این اطلاعات می تواند شامل نام، آدرس و شماره تلفن والدین باشد. البته این مورد خیلی شایع نیست لذا اگر فرزندتان با تمرین هم این کلمات را بزبان نیاورد به او فشار نیاورید.

۴-به فرزندتان کمک کنید تا خواب خوبی داشته باشد:

تجربه نشان داده بسیاری از کودکان اوتیسمی هنگامی اقدام به خروج از خانه می کنند که والدین شان خوابند زیرا اکثر این کودکان مشکل خوابیدن دارند. بهمین خاطر مهم است از خوراندن کافئین (چای، قهوه و …) به آنها خودداری شود. همچنین داشتن یک برنامه منظم برای خواب و پر نبودن شکم و مثانه کودک نیز می توانند به خوابیدن کمک کنند. بعضی از والدین برای خواباندن کودکان اوتیسمی از هورمون ملاتونین استفاده می کنند اما شما از استفاده خودسرانه این هورمون خودداری کنید و چنانچه متوجه شدید با راهکارهای رفتاری نمی توانید خواب کودک را منظم کنید، به یک روان شناس کودکان استثنائی مراجعه کنید.

نویسنده: دکتر عرشیا وهاب زاده

روان پزشک کودکان در بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشگاه هاروارد

کودکان اوتیسمی

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده


مطالب پیشنهادی