چرا مردان زنان باهوش را دوست ندارند؟ · روانشناسی
۶ام تیر ۱۳۹۷ بلاگی

چرا مردان زنان باهوش را دوست ندارند؟

زنان بطور متوسط از مردا زیباترند لذا مردان حق طبیعی خود می‌بینند که از زنان باهوش تر باشند لذا بسادگی می‌توان استنباط کرد؛ زنی که این حق را نقض می‌کند نمی تواند همبازی مردان شود!

چرا مردان زنان باهوش را دوست ندارند؟ | از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید.

 مردان از زنان باهوش می‌ترسند!

آیا تابحال این جمله را شنیده‌اید؟ این یکی از شوخی‌های دخترانه دانشگاهی است ولی اگر بشما بگویم این جمله واقعیت دارد چه خواهید گفت؟!
آدام کاربوفسکی و همکارانش از دانشکده اقتصاد دانشگاه ملی ورشو اخیرا دست به یک پژوهش بسیار جالب زدند (این پژوهش در ابتدا توسط محققین دانشگاه کلمبیا صورت گرفته بود و کاربوفسکی تنها به بررسی مجدد این مسئله پرداخت). در این پژوهش از تعدادی زن و مرد جوان (۵۰۰ نفر) خواسته شد تا با یک فرد از جنس مخالف که بصورت تصادفی انتخاب می‌شد به قرار ملاقات برود. فردای آنروز از این افراد خواسته می‌شد که با یک پاسخ ساده “بله” یا “خیر” تعیین کنند که دوست دارند دوباره با آن فرد قرار ملاقات بگذارند یا خیر.

زنان چه مردانی را انتخاب می‌کنند؟

کاربوفسکی در ابتدا انتخاب‌های #زنان را مورد تجریه و تحلیل قرار داد. همانطور که قابل حدس بود، زنان مردان جذابتر را بیشتر برمی‌گزیدند و علاقه‌ای به ملاقات مجدد مردان کمتر جذاب نداشتند اما آنها تمام #مردان غیرجذاب را رد نمی‌کردند؛ اگر آن مرد غیرجذاب “#باهوش” می‌بود، شانس ملاقات دوباره را داشت.
حقیقت اینست که زنان به دو عامل بیش از همه چیز توجه می‌کنند؛ جذابیت و هوش.
اگر یک مرد هر دو را داشته باشد شانس بسیار بالایی برای انتخاب شدن دارد. اما در انتخاب بین یک مرد جذاب با سطح #هوش معمولی و یک مرد باهوش با #جذابیت معمولی، آنکه جذابتر بود برنده می‌شد.

مردان چه زنانی را انتخاب می‌کنند؟

اما تحلیل‌های کاربوفسکی از انتخابهای مردان برخلاف انتظارات بود. او در ابتدا متوجه شد مردان نیز مانند زنان به جذابیت بیش از هوش اهمیت می‌دهند (که البته تا اینجای کار کاملا قابل پیش‌بینی بود) اما چیز عجیبی که او دریافت این بود که از یک نقطه ببعد مردان دیگر برای هوش زنان امتیازی قائل نیستند. بعنوان مثال مردان زنی که از نظر جذابیت ۵ از ۱۰ باشد و از نظر هوش ۳ از ۱۰ باشد را به زنی که از نظر جذابیت مانند همان زن باشد ولی هوش پایینتری داشته باشد ترجیح می‌دهند اما آنها زنی که از نظر جذابیت ۵ باشد و از نظر هوش ۷ باشد را ترجیح نمی‌دهند!
در حقیقت مردان تا زمانی که هوش یک زن از خودشان بیشتر نباشد (آن تصوری که خوشان از هوش دارند) به هوش بعنوان یک امتیاز نگاه می‌کنند اما وقتی هوش آن زن از خودشان بیشتر باشد آن را یک امتیاز منفی بحساب می‌اورند.

“بیمبو“ بالاتر از “بوفین”!

(مترجم: در فرهنگ امریکایی به زنان جوان و زیبایی که کمی‌خنگ هستند بیمبو -Bimbo- و به فردی که درگیر کارهای علمی‌و پژوهشی است بوفین –Boffin- می‌گویند).
پژوهش کاربوفسکی بروشنی نشان می‌دهد چرا زنان برای جذابتر شدن گاهی خود را به خنگی می‌زنند (خنگی یعنی یک حالت نادانی بچگانه و با حماقت، بلاهت و کودنی) فرق دارد اما بما نمی‌گوید چرا مردان از زنان باهوش خوششان نمی‌آید.
اما محققان چند دلیل احتمالی برای این مسئله ارائه کرده‌اند:
۱-دلیل بی‌علاقگی مردان به زنان باهوش اینست که ” مردان هوش همسران خود را با هوش خود مقایسه می‌کنند و اگر در این مقایسه شکست بخورند عزت نفسشان آسیب می‌بیند”.
۲-مردان بطور ذاتی خود را محور و کنترل‌کننده زندگی می‌بینند لذا بر این باورند که کنترل‌کننده باید از هر لحاظ برتر از کنترل‌شوند باشد (تحصیلات، هوش، درآمد، قدرت جسمانی و …) لذا زنی که از آنها باهوش‌تر باشد را نمی‌توانند کنترل کنند پس به آن علاقه‌ای نشان نمی‌دهند.
۳-زنان بطور متوسط از مردا زیباترند لذا مردان حق طبیعی خود می‌بینند که از زنان باهوش تر باشند لذا بسادگی می‌توان استنباط کرد؛ زنی که این حق را نقض می‌کند نمی‌تواند همبازی مردان شود!
در هرحال، زنان در خواسته‌های خود (جذابیت و هوش) انعطاف‌پذیرترند زیرا هر چند بین یک مرد جذاب و یک مرد باهوش، فرد جذاب به ایده‌آل‌های آنها نزدیکتر است ولی می‌توانند یک مردم کمتر جذاب ولی باهوشتر را هم براحتی بپذیرند ولی مردان در انتخاب بین یک زنا زیبا و باهوش و یک زن کمتر جذاب و کمتر باهوش، دومی‌را انتخاب می‌کنند! پس؛ بله، مردان از زنان باهوش میترسند.
 

 

روان نویس

دبیر سایت پُربازدیدترین‌ها

فاطمه کاظمی
فاطمه کاظمی
مطالب بیشتر از این دبیر

بیشتر بخوانید:


مطالب پیشنهادی