شکایت کتایون ریاحی از دورهمی بین بلاگ
۲۱ام اسفند ۱۳۹۶ بلاگی

طبق اعلام رسانه ها پنجشنبه گذشته قرار بود دورهمی با حضور کتایون ریاحی پخش شود. اما به جای این برنامه بازپخش یکی از برنامه های قدیمی «دورهمی» روی آنتن رفت. بعد از این اتفاق کتایون ریاحی در پیامی اعلام کرد از تلویزیون شکایت می کند. با توجه به سابقه این برنامه در پاسخ دهی به حواشی، «دورهمی» این بار پاسخ قانع کننده ای در مورد پخش نشدن برنامه خواهد داد؟

در حالی که قرار بود پنجشنبه ۱۷ اسفند برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از ۳۰ دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد.
کانال تلگرام مهران مدیری، ۱۱:۳۰ دقیقه همان شب بدون ذکر دلیل، اعلام کرد به جای برنامه کتایون ریاحی، بازپخش قسمت مربوط به پژمان جمشیدی روی آنتن خواهد رفت. کتایون ریاحی هم خیلی زود در کانال تلگرامی اش به این اتفاق واکنش نشان  داد. او ابتدا عکس و فیلمی چند ثانیه‌ای از پشت صحنه «دورهمی» منتشر کرد تا به شایعه عدم پخش برنامه به دلیل مناسب نبودن پوشش خود خاتمه دهد. در این تصاویر، پوشش او کاملا با آن‌چه در صداوسیما رعایت می‌شود، منطبق بود. سپس در واکنشی تند، مجری، تهیه‌کننده و کارگردان «دورهمی» و مدیران شبکه نسیم را تهدید کرد در صورتی که قسمت مربوط به حضور را در ساعتی غیر از ساعت پخش معمول این برنامه، روانه آنتن کنند از آن‌ها شکایت خواهد کرد.

پیام ریاحی بی جواب نماند و کانال تلگرامی«دورهمی» اعلام کرد: «با عرض پوزش به علت تغییر در کنداکتور برنامه دورهمی، ویژه برنامه روز زن با حضور کتایون ریاحی و خواننده محبوب کشورمان حامد همایون به جمعه، ۱۸ اسفند موکول شد.»
اما در فاصله ای کوتاه رسانه ها به نقل از امیرعباس اشرف، مدیر روابط عمومی شبکه نسیم، نوشتند: «برنامه «دورهمی» با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون به دلیل مشکل صدا و نویزی که در برنامه وجود داشت، به پخش نرسید و این مشکل هنوز هم برطرف نشده است. این قسمت از برنامه «دورهمی» امشب پخش نخواهد شد و به روزهای آینده موکول می شود. احتمال می‌رود امشب برنامه «دورهمی» با حضور پژمان بازغی و همسرش مستانه مهاجر روی آنتن برود.»

البته خیلی منطقی نیست که عوامل برنامه خودشان هم تا زمان پخش از برنامه ای که قرار است روی آنتن برود بی خبر باشند. اما ظاهرا در برنامه «دورهمی» رویه به شکلی است که علاوه بر مطلع نبودن از اینکه کدام برنامه قرار است پخش شود بعد از رسانه ای شدن و لغو برنامه هم دست اندرکاران برنامه خودشان هم دلیل آن را نمی دانند. اتفاقی که در مورد ناصر ملک مطیعی هم افتاد و در آخر آنقدر گمانه زنی و خبرهای ضد و نقیض مطرح شد که مشخص نشد علت اصلی پخش نشدن برنامه چه بود.

مهران مدیری دلیل واقعی پخش نشدن «دورهمی» را می‌داند

بعد از اما و اگرهای پخش «دورهمی» با حضور کتایون ریاحی او در گفت و گو با خبرگزاری مهر درباره حضورش در این برنامه، خلف وعده پخش برنامه و اینکه فقط به دلیل ویژه برنامه میلاد حضرت فاطمه (س) و روز مادر به شبکه نسیم رفته بوده، صحبت کرد. ریاحی از اصرار زیادی که برای حضور او در برنامه وجود داشته می گوید و اینکه علیرغم عدم تمایل برای شرکت در برنامه و نداشتن وضعیت جسمانی مناسب در برنامه حاضر شده است.

کتایون ریاحی در این گفت و گو گفته است: «برنامه «دورهمی» بسیار پربیننده است و قرار شد من در این برنامه روز میلاد بانو حضرت فاطمه (س) را تبریک بگویم بنابراین برنامه بسیار حساس بود و نه من، بلکه هیچ کس دیگر هم باور نمی‌کند که جلوی پخش برنامه به دلیل مساله پوشش، نویز صدا و … گرفته شود. هیچ یک از مردم ما این بهانه‌ها را باور نمی‌کنند و فکر می‌کنم کسی که می‌تواند دلیل اصلی این اتفاق را بیان کند خود مهران مدیری به عنوان مجری برنامه است. اگر این برنامه جمعه ۱۸ اسفند هم پخش شود دیر نیست ولی اگر از امشب بگذرد مسئولان این کار پیش خدا و مردم باید جوابگو باشند چون من فقط و فقط به دلیل روز زن به برنامه رفتم.

یکی از انتقادهای من به خود آقای مدیری بود. او از من سوال کرد که جو سینما را برای بازگشت به این حوزه چطور می‌بینم و من در جواب به ایشان بیان کردم که شما یکی از آدم حسابی‌های این حوزه هستید، تریبونی به این مهمی در دست شماست و مسئولیت سنگینی دارید و هر صحبت شما به میلیون‌ها نفر نه برای زمان حال که حتی برای آیندگان پیام می‌دهد اما از آن به درستی استفاده نمی‌شود. شما در بحرانی مثل زلزله کرمانشاه از این تریبون برای توهین به سلبریتی‌ها و همکارانتان استفاده می‌کنید و مردم زلزله زده کرمانشاه را که در سرما هستند نادیده می‌گیرید و من حاضر نیستم در چنین فضاهایی کار کنم. نباید از یک بحران برای تولید یک بحران دیگر استفاده شود. مسئولیت تریبون‌هایی که دست ماست خیلی سنگین‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم. من در برنامه به آقای مدیری انتقاد کردم که شما گفتید «سلبریتی و چندلیبریتی» اما فراموش کردید، بگویید مردم کرمانشاه در آن سرما هستند. آن تریبون برای یادآوری این مردم است و نه شوخی با سلبریتی‌ها یا انتقام گرفتن. ما در کنار یکدیگر قرار می‌گیریم که صدای این ملت باشیم نه اینکه خود عاملِ خفقانِ دیگری شویم.»

آقای مدیری لطفا یک بار تلویزیون را نقد کنید!

در حالیکه زمان جدید برای پخش «دورهمی» با حضور کتایون ریاحی ۲۶ اسفند اعلام شده، اما جنجال بر سر پخش شدن یا نشدن این قسمت هنوز هم ادامه دارد و همچنان دلیل مشخصی که بشود با آن قانع شد و بر صحتش اطمینان داشت عنوان نشده است. این اولین بار نیست که دورهمی با حاشیه های اینچنینی مواجه می شود و ظاهرا به روال حواشی گذشته این بار هم توضیح قانع کننده ای از طرف عوامل برنامه اعلام نخواهد شد. 

با وجود اینکه مهران مدیری به هر بهانه ای موضوعات روز جامعه و اتفاقات مختلف را نقد می کند بد نیست کمی هم زبان انتقاد را سمت رسانه ای ببرد که از طریق آن تریبون در اختیار دارد و کمی سیاست های رسانه ملی را مورد نقد و نظر قرار دهد. سیاستی که ظاهرا هرچه جلوتر می رود مخاطب در نظرش بیشتر بی اهمیت می شود.
حتما نگاه نقادانه داشتن نسبت به موضوعات مختلف اتفاقی خوب و فرصتی برای بازنگری در بخش های مثبت و منفی هر موضوعی است. اگر مدیری واقعا با نگاه خیر و دغدغه مند سراغ نهادها و افراد مختلف می رود شاید بد نباشد کمی از این دغدغه مندی را برای رسانه ملی خرج کند. 

آیکون سایت از تبیان


مطالب پیشنهادی