اثرات مفید یوگا و مدیتیشن
۴ام خرداد ۱۳۹۷ بلاگی

اثرات مفید یوگا و مدیتیشن


یوگا احساسی از خوشی و سعادت در افراد ایجاد می کند و می تواند نتایج بالینی و زیست شیمی مرتبط با سندرم متابولیک (سوخت و ساز) را کاملاً تغییر دهد

اثرات مفید یوگا و مدیتیشن | یوگا احساسی از خوشی و سعادت در افراد ایجاد می کند و می تواند نتایج بالینی و زیست شیمی مرتبط با سندرم متابولیک (سوخت و ساز) را کاملاً تغییر دهد .نتایج تحقیقات انجام شده در سوئد و هند این مطلب را تأکید می کند . سندرم متابولیک به مجموعه ای از عوامل خطرزا که می تواند منجر به بیماری های قلبی شود مانند فشار خون بالا ، چاقی و قند خون بالا می گویند .

دکتر «آگرادال» رئیس دانشکده پزشکی «بایمز» در هند و همکارانش اثرات سودمند «یوگا» و مدیتیشن «مراقبه» را در ۱۰۱ بزرگسال که دارای ویژگی هایی از سندرم متابولیک بودند بررسی کردند ، در این تحقیق یک گروه متشکل از ۵۵ نفر ورزش های یوگا و مدیتیشن را به مدت سه ماه بطور مرتب انجام دادند در حالی که گروه های دیگر فقط مراقبت های معمول را داشتند و یوگا انجام نمی دادند ، اندازه دور کمر ، فشار خون ، قند خون ، و تری گلیسرید بطور چشمگیری کاهش یافته بود و چربی خوب خون HDL سطح بالاتری داشت در گروهی که یوگا انجام داده بودند .

در تحقیق دیگری دکتر «آنت جیلکرن» و همکارانش اثرات مفید یوگا مانند تمرین های تنفسی را بر روی افراد سالم بررسی کردند .

یوگا-فواید-بسیاری-دارد-1

به ۵۵ نفر از این افراد توصیه شد که ورزش های تنفسی یوگا را که شامل تنفس سریع و نرمال و آهسته بود را تمرین کنند . این تمرینات ۶ روز در هفته و روزی یک ساعت در مدت ۶ هفته انجام شد ، و به ۴۸ نفر دیگر گفته شد که هر روز به مدت ۱۵ دقیقه فقط بر روی یک صندلی راحتی نشسته و استراحت کنند . پس از اتمام دوره تحقیق ، احساس اضطراب و نگرانی ، استرس و افسردگی بطور چشمگیری کاهش یافته بود و سطح خوش بینی یا همان مثبت اندیشی در گروهی که یوگا انجام داده بودند بطور محسوسی افزایش یافته بود .
یوگا با کاهش فعالیت سیستم عصبی سبب یک واکنش آرامشی می گردد و در نتیجه یک حس خوشی و سر حالی بر اثر بالا رفتن میزان آنتی اکسیدان های خون و کم شدن هورمون کورتیزول که به هنگام داشتن استرس ترشح می شود ، در انسان بوجود می آید .
«یوگا» نه تنها در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها کمک می کند ، بلکه می تواند هنگام بروز این بیماریها به عنوان یک روش درمانی قوی در کنار سایر درمان های پزشکی به افراد کمک کند .

 

منبع

‘); ti.write(‘


مطالب پیشنهادی